Seksologji: Hormonet - themele rinie

Shko poshtė

Seksologji: Hormonet - themele rinie

Mesazh  Admin prej Thu Jul 24, 2008 6:08 pm

Hormonet janė ēelėsi drejt njė jete mė tė gjatė dhe seksualisht tė begatė. Nėse bashkėrendimit ndėrmjet hormoneve u jipet drejtimi i duhur atėherė njeriu jo vetėm qė fiton njė fuqi gjallėruese por edhe cilėsi jetėsore.
Hormonet janė tepėr tė vogla por kanė njė ndikim tepėr tė madh. Ato i bėjnė gonxhet tė ēelin apo larvat e shėmtuara tė kthehen nė flutura. Ato kanė gisht kur meshkujt e moshuar duken si djelmosha.Njė burrė qė peshon rreth 75 kilogram ka mė pak se njė gram hormone nė trupin e tij. Por hormonet luajnė njė rol tė rėndėsishėm kur ėshtė fjala pėr tu ndjerė i lumtur ose edhe i rraskapitur, agresiv, nervoz, i ēoroditur. Hormonet u japin krahė pėrfytyrimeve seksuale dhe tė ēojnė nė mbretėrinė e dėshirave dhe dashurisė.
Hormonet janė dirigjentėt e jetės dhe gjinden kėshtu nė shėrbim tė evolucionit dhe janė tė drejtuara prej kėtij tė fundit, duke shndėrruar gratė dhe burrat nė qenie seksualisht aktive dhe tėrheqėse, hormonet shfrytėzojnė kėshtu zellin pėr tė kryer detyrėn e tyre. Vetėm ata qė kanė njė sasi tė rregullt hormonesh shfaqen tė gjallė dhe tė fuqishėm nga ana seksuale. Por evolucioni nuk ka mėshirė ndaj njeriut tė moshuar. Jo vetėm pasqyra hormonale e grave por edhe e ajo e burrave me kalimin e 35 vjetėve merr tė tatėpjetėn.

Sot njihen rreth 30 homone tė ndryshme, tė cilat ndahen sipas njė kriteri tė caktuar. Njė mėnyrė pėr tė ndarė hormonet ėshtė ajo sipas lėndėve prej tė cilave pėrbėhen hormonet.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi