Implanoni, njė kontraceptiv i ri efikas

Shko poshtė

Implanoni, njė kontraceptiv i ri efikas

Mesazh  Admin prej Thu Jul 24, 2008 6:09 pm

IMPLANONI, NJE KONTRACEPTIV I RI I EFEKTSHEM

Administrata amerikane e Ilaēeve dhe Ushqimeve, miratoi nje kontraceptiv te ri per grate amerikane, te quajtur Implanon.
Ky kontraceptiv perdoren tashme nga 2 milione e gjysem gra ne 30 vende te tjera te botes. Implanonit i eshte dhene forma e nje fije shkrepseje dhe ai vendoset nen lekuren e pjeses se siperme te krahut te grave. Me t'u injektuar, ai ēliron gradualisht nje doze te vogel te hormonit progestin, per nje periudhe tre vjeēare.

Mjeket e Qendres Mjekesore te Universitetit Kolumbia te Nju Jorkut thone se provat treguan se Implanoni eshte ne 99 per qind te rasteve i efektshem. Ky kontraceptiv i ri eshte i pari qe do te perdoret nga grate amerikane, qe nga koha kur kontraceptivi tjeter, Norplant, u hoq nga tregu ne vitin 2 mije, per shkak se nuk permbante sasine e nevojshme te progestines.

Implanoni do te filloje te perdoret gjeresisht ne Shtetet e Bashkuara vitin e ardhshem, pasi mjeket te pergatiten se si ta vendosin dhe ta heqin pajisjen nen lekure.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi