Human Papilloma Virus-semundje Seksualisht E Transmetueshme!!

Shko poshtė

Human Papilloma Virus-semundje Seksualisht E Transmetueshme!!

Mesazh  Admin prej Thu Jul 24, 2008 6:09 pm

human papilloma virus(hpv) sot numeron rreth 5.5milion femra te infektuara me te,ze gati 1/3 e semundjeve seksualisht te transmetueshme!
HPV mund te shkaktoje :

1. lythe genitale
2. neoplazi beninje
3. neoplazi malinje qe per shume kohe mund te jene asimptomatike

Shkaqet e marrjes se HPV jane disa:

* fillimi i marrdhenieve seksuale ne moshe te hershme para moshes 18vj(-nuk dua te jem paragjykues!! por qafa e mitres ende nuk eshte plotesisht e gatshme per nje traume te tille ashtu sic eshte koitusi)
* partnere te shumte seksuale (ketu behet fjale per te dy partneret)


eshte e keshillueshme qe do vajze e re qe ka filluar marredhenie seksuale te beje PAP TEST-in i cili eshte nje nga ekzaminimet me te vlefshem dhe ne nje mase te madhe ndihmues drejt identifikimit te hpv.

cfare eshte PAP TEST?
permes nje spatule te imet qe futet ne vagine merret material nga qafa e mitres dhe pergatitet nje strisho me kete material dhe pasi ngjyroset shikohet ne mikroskop per evidentimin e virusit.

e hapa kete teme per tju bere me njohje te gjitheve per HPV i cili eshte nje risk i madh per qafen e mitres tek femrat sepse pas shume kohesh qe merret ky virus jep degjenerim te qelizave te qafes se mitres qe do te thote neoplazi beninje/malinje. dhe nqs kjo gje identifikohet shpejt ehste plotesisht e sherueshme.

sot ne ditet tona po vihet re nje shtim i madh i numrit te kancerit te qafes se mitres!!

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi