Kush e shkakton AIDS-in

Shko poshtė

Kush e shkakton AIDS-in

Mesazh  Admin prej Tue Jul 29, 2008 6:43 pm

AIDS-i ėshtė manifestim i stadit tė vonshėm tė sėmundjes, tė cilėn e shkakton HIV virusi. Sot dihet se ekzistojnė dy tipa tė HIV-it. Kėta janė HIV 1 dhe HIV 2. Infeksioni me llojin HIV 1 ėshtė shumė mė i pėrhapur sesa infeksioni me HIV 2, i cili kryesisht ndodhet nė disa shtete afrikane.

Cili ėshtė rreziku pėr pėrhapjen e HIV infeksionit?

Rreziku mė i madh pėr pėrhapjen e HIV-it, ekziston tek transfuzioni i gjakut nga personi HIV pozitiv, ku 60-80 % tė personave, tė cilėt marrin gjakun, infektohen. Rrezik i madh ekziston edhe te pėrdoruesit e drogave intravenoze, tė cilėt i shkėmbejnė mes vete gjilpėrat e kontaminuara me gjakun HIV pozitiv.
Nėna e infektuar gjatė shtatzanisė dhe lindjes infekton fėmijėn e saj nė 13-40 % tė rasteve.
Rreziku pėr pėrhapjen e infeksionit tek punėtori shėndetėsor pas shpimit me gjilpėrė, e cila paraprakisht ėshtė pėrdorur tek pacienti HIV pozitiv, ėshtė 0.2-0.5 %.
Nėse gjatė kontaktit seksual nuk pėrdoret kondomi, rrreziku pėr pėrhapjen e infeksionit qoftė edhe vetėm prej njė kontakti me personin e infektuar me HIV nė vendet e zhvilluara vlerėsohet 0.1 % deri 0.3 %. Konsiderohet se mashkulli mė lehtė e infekton femrėn, sesa femra mashkullin. Pas njė viti tė jetės sė pėrbashkėt tė ēiftit (njeri partner ėshtėHIV pozitiv ndėrsa tjetri negativ) mashkulli e bart sėmundjen nė 15 deri nė 20 % tė rasteve, e femra tek mashkulli prej 1-12 % tė rasteve. Tė gjitha kėto vlera tė lartpėrmendura kanė tė bėjnė me rastet kur nuk ekzistojnė sėmundjet tė tjera tė organeve gjenitale (p.sh. infeksioni me herpes virusin, gonorenė, sifilisin etj.), tė cilat ndikojnė dukshėm nė pėrhapjen e HIV infeksionit. Rreziku pėr pėrhapjen e HIV infeksionit ėshtė mė i madh gjatė menstruacionit. Konsiderohet se adoleshentėt janė tė rrezikuar mė tepėr, pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė mukozės, gjatė aktit seksual.
Edhe pse vlerat e sipėrpėrmendura tregojnė rrezikun relativisht tė vogėl tė pėrhapjes sė HIV infeksionit me kontakt seksual, pėr shkak tė shpeshtėsisė sė kėtyre kontakteve, e posaēėrisht pėr shkak tė kontakteve me shumė partnerė, rreziku pėr pėrhapjen e HIV infeksionit rritet dhe kėrkon aplikimin e masave mbrojtėse.
Rreziku pėr infeksion pas ekspozimit tė gjakut tė infektuar varet prej shkaktarit, p.sh. pėr HIV virusin ėshtė 0.3 %; HBV-deri 30 % dhe HCV deri 10 %

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi