Historikuu

Shko poshtė

Historikuu

Mesazh  Admin prej Tue Jul 29, 2008 6:45 pm

AIDS-i ėshtė sindrom, si pasojė e imunitetit tė shkatėrruar, qė shkaktohet nga HIV virusi.
Sėmundja ėshtė vėrtetuar pėr herė tė parė nė vitin 1981, nė SHBA. Fillimisht u hodhėn shumė teza dhe teori lidhur me kėtė sėmundje, se nga erdhi dhe si u bė qė tė paraqitet nga askundi dhe qė me aq shpejtėsi tė zhvillohen ngjarjet rreth saj. Filluan supozime e hipoteza lidhur me tė, nga ato mė tė ēuditshmet e deri te zbulimi i shkaktarit tė vėrtetė tė sėmundjes.
Pėr sėmundjen, pėr herė tė parė u raportua nė pranverė tė vitit 1981 nga mjeku amerikan Michael Godleed. Ai informoi qarqet shėndetėsore tė Los Angjelesit pėr njė sėmundje tė pazakonshme, tė cilėn e vėrejti te tė pesė pacientėt e tij homoseksualė aktivė. Sipas kėtij raporti tė dr. Godleed-it, ata vuanin nga pezmatimi i mushkėrive tė shkaktuar nga Pnemocystis Carini (protozoar qė paraziton nė mushkėri tė njerėzve tė shėndoshė dhe nuk shkakton sėmundje). Karakteristikė e pėrbashkėt ishte shkatėrrimi i plotė i sistemit imunitar. Pas kėtyre rasteve, qendrės CDC, qendrės pėr kontrollim tė sėmundjeve ) nė Atlantė (Georgia, SHBA) fillojnė t’i arrijnė raporte tė ngjashme, pėr tė sėmurėt homoseksualė, si dhe pėr personat qė i nėnshtrohen shpesh transfuzionit tė gjakut e sidomos pėr personat qė vuajnė nga hemofilia dhe leukemia. Po ashtu nga sėmundja u prekėn edhe narkomanėt intravenozė.
Ekzistojnė teori tė ndryshme mbi origjinėn e HIV-it, por asnjera nuk ėshtė vėrtetuar shkencėrisht. Shumė hulumtues konsiderojnė se infeksioni HIV, ka kaluar nga shimpanza tek njeriu. Rasti mė i vjetėr i HIV infeksionit ėshtė gjetur nė mostrėn e gjakut tė personit me HIV nė vitin 1959. Prejardhja e HIV-it ka rėndėsi shkencore :

HIV infeksioni do tė jetė pjesė e pėrditshmėrisė sonė, pėr disa dekada tė ardhshme edhe nė rast tė zbulimit tė shpejtė tė vaksinės.
Sot ekzistojnė mundėsitė e parandalimit tė HIV-it nėpėrmjet tė masave personale, sociale, nacionale dhe ndėrkombėtare.
Edhe pse HIV-in nuk mund ta zhdukim nga organizmi i njeriut, me sukses mund ta trajtojmė.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi