Hemoseksualizmi

Shko poshtė

Hemoseksualizmi

Mesazh  Admin prej Tue Jul 29, 2008 6:47 pm

Eksperimenti i Dr. Filan Fistekut (qė nuk di ne ishte doktor apo kishte titull shkencor Dr.) nuk paraqet kurrėfar fakti nė favor tė homoseksualizmit dhe nuk ka kurrėfarė rėndesia dhe vlera e tij ėshtė e barabartė me zero. Qėshtja e homoseksualizmit ėshtė shumė pak qėshtje mjekėsore, por shumė mė shumė qėshtje psikologjiko-etiko-shoqėrore (dhe si tė tillė do ta shqyrtoj dhe me intereson ta shqyrtoj). Rezultati qė vetėm ata qė paskan urrejtje ndaj homoseksualizmit po ndiejkan ereksion dhe si rezultat nė pyetje qenka vetėm urrejtja ėshtė qesharake dhe shkuar qesharakės. Mirpo pėr ne ėshte tepėr e qartė pėrpjekja e disa qarqeve tė neveritshme qė pėr tė arrit aprovimin e shoqėrisė dhe institucioneve ligjore tė manipulojnė me fakte "shkencore" duke fillu nga esenca: ndryshimin e fakteve shkencore dhe manipulimi me hipoteza.

Eksperimenti si i tillė:
- ėshtė i dyshimt nė mbarėvajtjen e tij. Si ėshtė e mundur tė marrin pjesė nė eksperiment ata qė kanė urrejtje dhe neveri ndaj njė akti? Si arriti t'i marrė dhe koncentroj deri nė ereksion njė grup njerėzish para njė akti tė urrejtur dhe neveritshėm pėr ta? I mbajti tė lidhur apo nė psikozė? I hipnotizoj?
- ofron fakte tė paverteta (unė p.sh. ndiej neveri kur flitet pėr homoseksualizėm, por ndiej kėnaqėsi kur flitet pėr bukurinė dhe mirėsinė e njė femre; normale pėr njė njeri normal apo jo?)
- analizat e eksperimentit nuk sjellin fakte mbi homoseksualizmin, por veprime tjera emocionale, ndėrndijore tė njeriut.

Nuk ėshtė qudi kur flitet pėr eksperimente tė tilla "shkencore". Manipulime tė tilla me "vrima" (hipoteza tė kthyera nė fakte) shkencore janė pėrditshmėri. Leku e luan rolin kryesor nė ketė rast. Ju e dini edhe rastin e gripit tė shpezėve. Marketingu qė i ėshtė berė atij ka leverdisė miliarda dollar nė favor tė instituteve mjeksore dhe tė mbrojtjes preventive. Po ashtu edhe Dr. nė fjalė sė pari e ka ngrėnė m*** pastaj vie me eksperimente tė cilat se pari janė tė dyshimta, pastaj nuk flasin direkt apo nė favor tė subjektit qė ai studjon.

Kush nga ju mund tė thotė se tė gjitha llojet e krimeve dhe veprimeve qofshin humane apo antihumane nuk janė tė pėrcaktaura nė genet e njeriut? Si ėshtė e mundur qė dikush deri dje ishte njeri normal, kishte familje dhe sot i bie ndėrmend qė paska lindur homoseksual? Pėrgjigja e kėtyre pyetjeve ėshtė tregues qė te ardhja e homoseksualizmit nuk janė genet e lindura, por proceset psiqike tė ndryshimit tė vetėdijes dhe tė botėkuptimit. Edhe gjatė ardhjes deri tek vjedhja kryhen disa procese ndryshimi nė vetėdijen e njeriut dhe ky proces nuk ėshtė argument qė hajduti tė thotė se unė paskam lindur hajdut apo e paskam trashegim familjar.

Ky lazdrimllėk ėshtė pasojė e dekadencės shoqėrore - e rėnjes morale, etike, lidhjeve tė dobta familjare dhe ndryshimeve tjera individuale dhe shoqėrore. Nėse ne e shiqojmė me vėmendje se ku ėshtė prezent homoseksualizmi individual dhe organizativ, ku ėshtė mė primitiv dhe mė i zhvilluar, atėhere e kuptojmė se ky akt i neveritshėm ėshtė pasojė e dekadencės sė personalitetit dhe shoqėrisė. Dhe kėtu ėshtė urtėsia e insitutit tė pėrfolur tė mundshėm.
Dekadenca nuk ėshtė e varur 100% nga pasuria dhe civilizimi. Nga kėta faktor varet vetėm dendėsia dhe jetėgjatėsia e dekadencės. Homoseksualizmi si akt dekadent ėshtė prezent aty ku ka mungesė tė etikės individuale dhe shoqėrore, qoft vend i pasur apo i varfėr. Mirpo nė vendet e civilizuara homoseksualizmi ka evoluar drejt absurditetit tė paparė - martesave tė gjinisė sė njejt dhe pasoja tjera absurde. Pra atje nuk ėshtė mė akt i "gabimit individual", por i vetėdijės sė thellė individuale dhe organizative. Pėr mua organizimi dhe adoptimi i njė grupi homoseksualėsh ėshtė i njejt sikur organizimi i njė grupi gangsterėsh. Edhe pse aktet janė tė ndryshme, esenca ėshtė e njejtė dhe ėshtė tregues qė njerėzit nuk e kanė problem tė organizohen qoftė edhe nė akte mė tė ndyra dhe mė tė neveritshme antinjerėzore. Ata gjejnė prehje tek njeri tjeteri.


Homoseksualizmi si akt i neveritshėm, veprimi mė tė, aprovimi i tij etj. janė thirrje tė qarta nė vetėshkatėrrim individual, nė vetėshkatėrrim familjar, nė vetėshkatėrrim shoqėrore dhe nė vetėshkatėrrim civilizues.

Reperan homoseksualet kane ndjenja me dashte vllaune ,motren prindite po ashtu familja e vertet e ka po te njejten dashuri per te afermine e tyre homoseksual >PO ashu homoseksualet munden te adaptojne femi dhe kshu .....Une po ju thame juve konzervatrove se ato eksperimente qe jane bere jane realite e pra ju konzervatore frigohni shume nga homoseksualizmi sepse ne te ardhmen ju apo femite e juaje do te jene homoseksuale sepse figa e madhe nga homoseksualizmi domethane se ju keni diqka te beni me kete >>provone se ndoshta ju pelqene hahahaha >
Une e di ni sen qe homoseksuali eshte homoseksuale edhe tjeter nuke behet edhe duhet me pranu kete realite qe ka eksistu me mira vjet duke fillu qe nga gjakova si kryeqytet i homoseksualizmite ne trojet shqiptare deri ne australi >Analizoni pake disa shprehje ofenduse qe eksistojne ne gjuhen shqipe edhe e shihni se kane permajtje homoseksule >

Homoseksual eshte nje person qe terhiqet seksualisht nga nje person tjeter me te njejtin seks. Ky eshte perkufizimi i pergjithshem si dhe ai i psikologjise si shkence. Psikologjia studjon pikesepari faktoret mjedisore dhe biologjike qe shtyjne disa njerez te kene keto devijime seksuale. Ka disa shpjegime, por asnjeri nuk eshte i pergjithshem dhe krejtesisht bindes. Nje mendim per te cilin ka nje dakordesi ne mes psikologeve ne lidhje me faktoret qe cojne ne homoseksualitet, eshte ai sipas te cilit parapelqimet seksuale nxiten dhe zhvillohen pergjithesisht gjate adoleshences. Pra eksperienca dhe formimi gjate adoleshences jane faktor kryesore per orientimet e mevonshme seksuale. Ka qene nje mendim sipas te cilit nqs ne nje mjedis mbizoteron i njejti seks, atehere dhe orientimi i mevonshem seksual do te jete homoseksual. Por ky mendim nuk eshte pranuar nga pjesa me e madhe e psikologeve, per faktin se shumica e njerezve ne femijeri dhe adoloshence, pergjithesisht kane shoqeri me persona te te njejtit seks.

Hipoteza me pranuar gjeresisht sot dhe qe merret si baze eshte ajo sipas te ciles orinetimi seksuale vendoset nga ndryshimet hormonale. Eshte verejtur se ne meshkujt homoseksuale perqindja testosteronit eshte me e ulet se tek meshkujt hetero. Por kur meshkujve homoseksuale me perqindje te ulet u eshte dhene shtese hormonesh, eshte vene re se aftesia e tyre seksuale eshte rritur, ndersa parapelqimi seksual jo. Pra dhe kjo hipoteze eshte hedhur poshte, edhe se sot merret si me e pranuara dhe 'shpjeguesja' e nje homoseksualizmi natyral. Hipotezat jane te shumta, madje ne USA nje grup kerkuesish pretenduan se kane gjetur nje gen pergjegjes per homoseksualizmin, por deri sot fakte te qarta per homoseksualizem te natyrshem nuk ka. Edhe ofruesit e ketyre hipotezave si dhe shumica e psikologeve mendojne se homoseksualizmi ne radhe te pare eshte i mesuar dhe mund te ndryshohet me ane te terapive nqs vete personi deshiron.Disa ndodhi te koheve te fundit, e kane rritur intensitetin e debatit ne opinionin publik dhe mediatik, rreth dukurise se shfaqies publike te njerezve “me orientim seksual te vecante”. Eshte fjala, per dukurine e homoseksualizmit mashkullor dhe femeror(gei dhe lezbizem), si dhe te travestitzmit. Duhet te behet dallimi i i thelbit te dukurise nga reagimi i opinionit publik, i te drejtes se njeriut per te patur “orientim te vecante seksual”, nga tabuja deterministe heteroseksuale (sipas te ciles, maredhenie normale seksuale, jane vetem ato me natyre bipolare, mashkull, femer). Problemi eshte qe kete dukuri te mos e gjykojme duke u duke u mbeshtetur ne pragjykime, qe sjellin kaos,diskriminim dhe padrejtesi, duke deformuar per kete shkak, te drejten specifike te shfaqies se natyres bioseksuale te njeriut, duke neglizhuar apo shkelur, standartet dhe te Drejtat dhe Lirite Universale te Njeriut. Kjo do te thote, se reagimi ndaj njerezve me “sjellje dhe orientim seksual” te vecante, nuk duhet te behet, duke u nisur nga mendesi, paragjykime, ndjesi, felligeshti e standarte te moralit personal qe me te drejte ka secili prej nesh.

Sidomos kur qendrime te tilla, shfaqen me natyre, imponuese, kategorike, te vrazhda aq me teper me brutalitet, duke perdorur si argument qe opinioni publik qe perben shumicen dhe qe ka sjellje seksuale heteroseksuale, ka te drejte t’i imponohet pakices qe manifeston orientim tjeter seksual.Ky eshte problemi qe duket dhe qe ka te beje me te drejten qe kane njerezit per te patur orientimin e tyre seksual, pavaresisht ne se bejne pjese ne “mazhorance apo ne minorance”. Homoseksualet jane njerez te barabarte si te gjithe te tjeret, por qe kane te vecante menyren e shfaqies dhe te realizimit te pasionit seksual. A mund te jete kjo vecori e sjelljes seksuale personale, shkak per diferencim social e aq me teper per t’i mbajtur te margjinalizuar si njerez te vecante ?

Qendrimi ndaj tyre, ne boten e sotme po ndryshon. Ne konceptin e shoqerise liberale po fiton gjithnje e me shume teren, principi moral i privacise, sipas te cilit, cdo njeri ka te drejte te beje cfare te doje me trupin e vet. (pervec veprimit kriminal dhe vetvrasjes). Ne kete kontekst, te gjithe ceshtjet qe kane te bejne me shfaqjen e pasioneve personale, duke perfshire dhe mardheniet seksuale, jane tregues te “moralit personal”, i cili gjithnje e me shume po behet privat, ceshtje e mbyllur personale, qe po behet realisht ”sundues” mbi “moralin publik”. Te kuptohemi, ne jeten e sotme gjithnje e me shume kane prirje te shtohen vecorite e sjelljes se njeriut, per te cilat shoqeria nuk ka tager, per te nderhyre vend e pa vend. Ne shoqerite totalitare, ku cdo gje ishte vetem publike, natyrisht qe po.Homoseksualet, jane shtuar shume ne bote, sepse eshte shtuar e drejta e shfaqies se lire te orientimit seksual, sidomos ne vendet europiane me te zhvilluara, te cilat e kane kaperxyer “dilemat” e dyfaqesise morale, te mbulimit te realitetit me gjethe fiku, me sloganet e vjetra te “moralit prej struci”. Sipas studimeve bashkekohore, eshte llogaritur se njerez me prirje homoseksuale, jane nga 4 deri ne 12 perqind e popullsise, te cilet gradualisht, po fitojne te drejten e tyre te trajtimit te barabarte si njerez, si qytetare, si familjare dhe punonjes, pavaresisht nga orientimi i vecante seksual. Ne realitetin tone dhe ne debatet qe po zhvillohen here pas here ne media, duket nje situate kontradiktore ne te cilen, perplaset zhvillimi modern i shoqerise,qe eshte kompleks dhe paradoksal, ne te cilen, perplasen dukshem, paradigma e vjeter qe paragjykon njerezit me orientim e sjellje seksuale te ndryshme nga “standarti heteroseksual”, i cili eshte tradicional dhe mazhoritar.Ne kohen tone, eshte tregues i pare i nje shoqerie moderne dhe humane, kundershtimi i vendosur i paragjykimit te njeriut, per shkak se ben pjese ne nje pakice, me cfardo natyre e orientim qofte, politik, etnik,fetar, rracor dhe seksual. Ky eshte standarti themelor, universal, qe garanton lirine dhe te drejtat e njeriut, mbi cdo gjykim, paragjykim. qe sjell dallim, vecim, izolim, diskreditim, diskriminim, i cdo natyre qofte, pa perjashtuar edhe ate seksual.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi