Ndjesitė e seksi

Shko poshtė

Ndjesitė e seksi

Mesazh  Admin prej Thu Jul 24, 2008 5:49 pm

"Dashuria nuk ėshtė gjė tjetėr veē tė provosh kėnaqėsi nė tė parė, nė tė prekur, nė tė ndjerė, nėpėrmjet tė gjitha ndjesive e sa mė afėr qė tė jetė e mundur, me qėnien e dashur me tė cilėn jemi lidhur..."

Stendal "Dashuria"

Krafft-Ebing shkruan:" ... Dashuria ėshtė ndjenja mė e fuqishme nė jetėn e individit e tė shoqėrisė njerėzore, ėshtė shtytja mė energjike e veprimeve njerėzore, qė hedh bazat e familjes e zgjimit tė ndjenjave altruiste, nė fillim pėr njė njeri tė njė seksi tjetėr pastaj pėr fėmijėt e nė fund pėr tė gjithė shoqėrinė".

Ndjesia e parė qė shėrben nė instiktin seksual ėshtė aroma. Ajo ka njė ndikim tė madh nė funksionin seksual e fekondimin e pemėve por edhe tek kafshėt. Janė individėt meshkuj ato qė kanė aparatin e nuhatjes mė tė fortė. Nė jetėn seksuale tė njeriut aroma nuk ėshtė e para, ajo nuk ka veprim fizik si tek kafshėt por ka veprim psikik. Tė tillė veprim kanė, pėrveē aromės trupore edhe parfumet e ndryshėm industrialė qė nė pjesėn mė tė madhe vijnė nga bota vegjetale e qė vetė janė organet gjenitale tė kėsaj bote (poleni i luleve etj.). Flijes (Vjenė 1901) ishte i pari qė dalloi se nė mukozėn e hundės ka dy pika, zona gjenitale. Dhe provoi si tė vėrtetė lidhjen qė manifestohet nė forma tė ndryshme siē ndodh me ulje deri nė humbje tė nuhatjes tek gratė me ērregullime menstruale e ato me probleme patologjike tė aparatit seksual. Gjithashtu mendohet se kjo lidhje ndodh ngaqė nė tru lobi i nuhatjes ėshtė afėr lobit frontal qendėr e inteligjencės. Antikėt bile kishin vėnė re njė raport propocional midis dimensioneve tė hundės dhe organeve seksuale.

Shumė aroma mund tė jenė tė kėndėshme por ka mes tyre qė kanė nuancė ose reagojnė si eksitues seksualė, kėtu futen aroma e barit, aroma e lėkurės, e flokėve etj. Por kjo gjė shpesh herė ėshtė edhe subjektive, parfumi i gruas qė duam, sepse e pėrdor ajo, eksiton mendimin tonė. Mjafton qė ky parfum tė na vijė edhe nga larg nėpėrmjet njė letre qė tė na japė kėnaqėsi, jo pa njė eksitim psiko-seksual, i shoqėruar me parafytyrim, kujtim, ndjenjė. Aromat seksuale, kėshtu i quan Zwaardemaker aromat qė vijnė nga prodhimet e gjendrave seksuale nuk kanė pushuar sė ndikuari mbi njeriun, por tek njeriu ngrihen nga sfera fizike nė atė psikike pėr tė ekzaltuar epshin nėpėrmes kujtesės e fuqive tė bashkuara me ndjesitė - e mė shumė se kėto - trurin e shpirtin.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi