Si jemi te ndertuar

Shko poshtė

Si jemi te ndertuar

Mesazh  Admin prej Tue Jul 29, 2008 6:59 pm

Fiziologjia e aparatit gjinor femeror!

Organet riprodhuese femerore jane ilustruar ne figuren 1
Ardhja e te permuajshmes se pare shenon fillimin e prodhimit te vezeve ne vezore.
Ēdo e permuajshme ndiqet nga tre faza. E para quhet faze prevezore (nga dita 6-12):
ne vezore veza piqet dhe ne miter cipa mukoze (endometri) trashet. E dyta quhet faze
vezimi (nga dita 12 - 15): ne vezore veza nxirret jashte
dhe nepermjet tubit te mitres arrin ne zgavren
mitrore; ketu mund te pllenohet nese gruaja
ka nje raport seksual me derdhje te spermes
ne vaggjine. E treta quhet faze pasvezore
(nga dita 16- 28): ne vezore qelizat e
folicolit shnderrohen te trup luteo i
destinuar per prodhimin e progjesteronit,
hormoni qe siguron mbajtjen e
shtatezanise ne fazat e para. Ne miter
mukoza e mitres (endometri) eshte gati
per te pritur vezen e pjelluar; nese kjo nuk
ndodh endometri eliminohet me fluksin e
te permuajshmes (faze e te permuajshmes qe
zgjat 3-5 dite).

Kohezgjatja e fazave te ciklit te te permuajshmes mund
te ndryshoje shume nga gruaja ne grua, por edhe e njejta grua mund te kete cikle me
kohezgjatje te ndryshme. Per te llogaritur ciklin e te permuajshmes eshte e keshillueshme
te shenohet ne nje kalendar dita e fillimit te ēdo te permuajshmeje.


Fiziologjia e aparatit gjinor mashkullor!

Organet riprodhuese jane ilustruar ne figuren 2
Kur mashkulli arrin moshen e pjekurise
seksuale, testikulat e tij fillojne te prodhojne
spermatozoide dhe vazhdojne ta bejne
per tere jeten. Gjate raportit seksual,
mashkulli derdh spermatozoidet e
pranishem ne sperme, ne vagjinen e
gruas. Zakonisht nje spermatozoid mund
te jetoje nga 24 deri ne 120 ore.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi