Kontraceptimi i jashtezakonshem

Shko poshtė

Kontraceptimi i jashtezakonshem

Mesazh  Admin prej Tue Jul 29, 2008 7:08 pm

Ēfare eshte?
Kontraceptimi i jashtezakonshem, qe parandalon shtatezanine pas nje raporti te
pambrojtur ose "te rrezikshem", quhet edhe kontraceptimi i dites prapa. Mund te
kryhet ne dy menyra: nepermes marrjes se hormoneve ose te vendosjes se spirales.
Nese gruaja eshte shtatzene, kontraceptimi i jashtezakonshem nuk shkakton abortimin
e femijes.
SI VEPROHET
Pas nje raporti "te rrezikshem", nese ka frike te mbetet me barre, gruaja duhet te
vihet ne kontakt menjehere me Konsultorin familjar, ose me mjekun e familjes, ose
me ndihmen e shpejte gjinekologjike. Mjeket do te japin te gjitha informacionet e
duhura mbi llojin e kontraceptimit te jashtezakonshem me te keshillueshem.
Mund te kerkohet:
- ne rast se prezervativi eshte ēare dhe derdhja e fares ka ndodhur ne vagjine
- nese partneri nuk ka arritur te derdhe faren jashte vagjines
- nese eshte perdorur metoda e shmangjes se perkohshme dhe gruaja i ka bere gabim
llogarite e "diteve jo-pjellore"
- ne rast se gruaja ka harruar te marre pilulen kontraceptive
- ne rast se ēifti nuk ka perdorur asnje metode kontraceptimi.
DOBITE
Kontraceptimi i jashtezakonshem ul deri ne 75% mundesine qe ne rrjedhim te nje
raporti "te rrezikshem" te kemi shtatezani.
TE METAT
Nuk mbron nga semundjet e transmetueshme seksualisht. Nuk eshte i efektshem per
te parandaluar shtatezanine nese gruaja ka pasur raporte te tjera te pambrojtura gjate
muajit.
KOSTOJA
Perputhet me ate mujore te "pilules" ose te spirales.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi