Kontraceptimi injektues. Injektimi periodik

Shko poshtė

Kontraceptimi injektues. Injektimi periodik

Mesazh  Admin prej Tue Jul 29, 2008 7:09 pm

Ēfare eshte?
Eshte nje injeksion brendamuskulor, njemujor ose tremujor, e nje substanze qe quhet
Medrossiprogesterone ne gjendje te prodhoje nje kontraceptim qe zgjat ne kohe dhe
shume te efektshem. Injektimi tremujor parandalon shtatezanine per tre muaj,
injeksioni njemujor e parandalon per nje muaj.
Nder 100 gra qe e perdorin ne nje vit vetem 3 mbeten shtatzene.
SI VEPROHET
Jipet nga gjinekologu mbasi ka shqyrtuar historine klinike te gruas, duke kryer vizita
te hollesishme e nese eshte nevoja duke bere edhe analizat. Injeksioni behet ne krah
ose ne vithe ēdo 4 ose 12 jave, sipas dozave qe perdoren.
DOBITE
Eshte nje zgjedhje qe i perket vetem gruas, askush nuk mund ta kuptoje
nese perdor kete metode.
Nuk nderhyn ne aktivitetin seksual.
Mund te perdoret gjate ushqimit me gji te femijes (duke filluar 6 jave
pas lindjes).
Ul dhimjet e te permuajshmeve dhe anemine; mbron nga kanceri i
vezores dhe endometrit.
TE METAT
Duhet bere nje injeksion ēdo muaj ose tre muaj.
Pasojat e kesaj metode nuk jane per prapesueshme menjehere: Eshte
e mundur qe pas nderpritjes, te mos arrihet te mbetet me barre per
shume muaj.
Pasojat rrjedhese si parregullsia e te permuajshmeve ose pershtypja
e fryrjes mund te vazhdojne per disa muaj pas nderprerjes.
KOSTOJA
Ēdo doze ilaēi ka kosto te ulet, por duhet llogaritur edhe kostoja e
kontrollit mjekesor ne fillim dhe nevoja per te bere injeksionet.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi