Organet seksuale

Shko poshtė

Organet seksuale

Mesazh  Admin prej Thu Jul 24, 2008 5:52 pm

Organet seksuale tė mashkullit dhe femrės janė pėrgjithėsisht nė proporcione normale nė speciet dhe racat e njejta. Aparati mashkullor gjen pėrgjigjen morfologjike e funksionale nė aparatin femėror. Sekrecionet e domosdoshme si smegma qė shėrben si lubrifikant bashkė me sekretimet e gjendrave tė mukozės vulvo - vaginale dhe sekretimi i gjendrave tė quajtura tė Bertolinit koagulojnė spermėn pėr tė mos e lėnė tė dalė nga vagina, dhe sė bashku me funksionimin e gjendrave analoge me ato tė Cowper-it tek njeriu, shėrbejnė pėr tė alkalinizuar mjedisin acid tė krijuar nė uretre nga urina duke bėrė kėshtu tė favorshėm jetėn e spermatozoideve.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi