Meshkujt nė kėrkim tė fjalorit erotik

Shko poshtė

Meshkujt nė kėrkim tė fjalorit erotik

Mesazh  Admin prej Thu Jul 24, 2008 6:01 pm

A ėshtė nė gjendje mashkulli tė pėrmbush seksualisht njė femėr? Pikėrisht nė kėtė pyetje nis ankthi i pafund pėr njė burrė tė vėrtetė. Por sipas tyre, fjalėt e pėrdorura nga partnerja nė krevat janė treguesi mė i qartė pėr arritjen apo jo tė kėnaqėsisė seksuale. Njėkohėsisht fjalėt i bėnė meshkujt tė ndjehen mė tė lirshėm, duke i shtyrė ata drejt ideve tė reja.

Suksesi nė jetėn seksuale varet edhe nga fjalėt. Kjo tashmė nuk vihet nė diskutim. Kėshtu ēdo grua sado e ndrojtur qoftė, jo vetėm mundet, por duhet tė mėsojė tė shprehė dėshirat e saj seksuale. Seksologėt pohojnė se shumica e femrave veprojnė nė bazė tė njė psikologjie afėrsisht tė njėjtė. Ato edukohen, qė tė vogla me idenė e "vajzave tė mira", tė cilat janė tė gatshme tė vetmohohen se sa tė hapin gojėn gjatė aktit seksual, ose tė shprehin njė dėshirė tė brendshme. Nga ana tjetėr, ėshtė tragjike tė mendohet se burrat, nė shumicėn e rasteve preferojnė njė partnere, e cila tė jetė krijuese nė krevat dhe t'i pėrmbushė ata. Dhe pėrmbushje pa fjalė nuk mund tė ketė. Seksologėt sugjerojnė se "duhet tė kapėrcesh veten tėnde, komplekset e tua dhe tė kėrkosh atė, qė vėrtet tė kėnaq".

Fakti se nuk ke pėrdorur kurrė mė parė fjalė gjatė aktit seksual, nuk do tė thotė se nuk duhet tė pėrdorni. Madje nėse realizoni hapin e parė, do t'ju duket mjaft interesant. Si fillim, ēfarė do fjale, qė tė pėrdorni do tė jetė eksituese, megjithėse ajo mund tė mos jetė kaq shumė e goditur. Njė shprehje e thjeshtė si p.sh. "kjo mė bėn tė ndjehem mirė", mund tė jetė premisė pėr njė lidhje mė tė mirė erotike. Po kėshtu, mund tė thoni diēka fare tė sinqertė si "mė pėlqen kur mė ledhaton". Dhe pak nga pak pėrparoni, duke pėrdorur fjalė tė tjera mė joshėse si "ndjehem kaq mirė nė krahėt e tua..."

A ėshtė nė gjendje mashkulli tė pėrmbushė seksualisht njė femėr

Pikėrisht nė kėtė pyetje nis ankthi i pafund pėr njė burrė tė vėrtetė. Por sipas tyre, fjalėt e pėrdorura nga partnerja nė krevat janė treguesi mė i qartė pėr arritjen apo jo tė kėnaqėsisė seksuale. Njėkohėsisht fjalėt i bėjnė meshkujt tė ndjehen mė tė lirshėm, duke i shtyrė ata drejt ideve tė reja. Nėpėrmjet fjalėve, me tė cilat njė femėr i drejtohet partnerit tė saj, ajo pėrcjell gjendjen e saj emocionale. Ajo ndjehet e lirshme, e kėnaqur dhe shfaq besim ndaj partnerit nė krevat. Duke mos qenė e kontraktuar e duke e pėrjetuar aktin sa mė thellėsisht, femra arrin tė krijojė njė sfond erotik tepėr eksitues pėr tė dy partnerėt.
Shumė femra sot, mendojnė se duke pėrdorur fjalė gjatė marrėdhėnieve erotike, partneri do tė mėrzitet apo do tė trembet, duke humbur respektin pėr to. Nė tė vėrtetė nuk ndodh kėshtu. Shumica e meshkujve, gjithnjė, janė nė kėrkim tė fjalorit erotik nė krevat. E nėse femrat arrijnė, gjatė aktit seksual, tu shfaqin njė anė tjetėr tė vetes sė tyre, kjo do tė shihej e pėrjetohej me shumė interes nga seksi mashkullor.
Po kėshtu duhet tė dimė se meshkujt kanė dobėsi tė theksuar pėr tė kryer seks tė vrazhdė.

Biseda pėrpara se t’i drejtoheni

Pyeteni partnerin tuaj: "Mos ndoshta nė mendjen tėnde vėrtitet ndonjė ide erotike, qė do tė doje ta provonim?" Dhe nėse ai pėrgjigjet pozitivisht, kėrkojini atij, qė t'jua pėrshkruaj idenė me detaje. Mė pas ėshtė radha juaj. Duhet, qė ju ti bėni partnerit pėrshkrimin e fantazisė suaj. Ose nė rast tė kundėr pėrpiqu tė trillosh njė histori dashurie, duke u pėrpjekur qė atmosfera, gjithnjė tė jetė e ndezur dhe sa mė e ngrohtė. Nė kėtė moment hidhni njė sy partnerit. Si reagon ai, si e pėrjeton mesazhin seksual?

Shkėmbimi i ideve dhe i fantazive tuaja me partnerin, supozohet ti japė mė shumė ngjyra atmosferės, qė do tė ēojė tek krevati. Dhe pak nga pak, duke "regjisuar" pjesė tė ndryshme si p.sh., e sėmura dhe doktori, viktima dhe shpėtimtari etj., mund tė kaloni nė dhomėn e gjumit. Gjithēka qė pėrmblidhet nė fantazinė tuaj duhet ti shkojė pėr shtat rrethanave, qė keni nė dispozicion. Megjithatė mos prisni, qė gjithēka tė jetė perfekte, pasi mund tu ndodhin edhe tė papritura.

Pėrpiquni ta largoni partnerin nga ēdo veprim qė ju e konsideroni jo erotik duke sugjeruar njė zgjidhje tė shpejtė e efikase.

Bėhuni mė konkrete

Nė marrėdhėniet me partnerin gjithnjė duhet tė jeni mė konkrete. Nėse i shpreheni me fjalėt: "Dua tė mė bėsh tė ndjehem mirė me ty...", nė tė vėrtetė nuk keni bėrė asnjė hap pėrpara.

Partneri do tė jetė i ēoroditur, nuk do tė dijė se ēfarė kėrkoni faktikisht: t'ju bėjė njė mesazh tė ngrohtė apo tju pėrkėdhelė nėpėr qafė?
Nė mėnyrė qė tė ndjeheni sa mė tė afėrt, mund tė pėrdorni edhe "nofka", pėr tė cilėsuar organet seksuale tė njėri-tjetri, mjafton qė falėt e zgjedhura tė mos jenė tepėr tė rėndomta e tė prishin seriozitetin e atmosferės.

Meshkujt, zakonisht, kėrkojnė nga partnerėt, qė tė nėnvizojnė dukshėm egoizmin e tyre duke thėnė: Je shumė i mirė. Askush nuk mė ka mbushur kaq shumė se sa ty... etj. Kėshtu shumica e femrave theksojnė se fjalėt e mėdha e udhėheqin partnerin e tyre nė gjendje ekstaze. Duke shqiptuar kėto fjalė, femrat eksitohet, njėlloj si burrat. E, sigurisht, kur i drejtoheshin dikujt me tė tilla fjalė, ato padyshim do tė lėnė gjurmė edhe mbi ty. Por me arritjen e kėnaqėsisė maksimale seksuale, nuk mbaron gjithēka. Pėrkundrazi nis njė tjetėr fazė, po kaq e rėndėsishme nė marrėdhėniet midis jush, siē ėshtė ajo e pas seksit. Duke qėndruar nė krahėt e partnerit dhe me shprehjen "sonte, gjithēka ishte e mrekullueshme", mund ti jepni njė kuptim mė tė plotė marrėdhėnieve tuaja.

Megjithatė, nuk mjafton vetėm tė transmetosh mesazhe gojore, por edhe tė marrėsh njėkohėsisht. Kėshtu mjaft femra konstatojnė se tė dashurit e tyre e kanė shumė tė vėshtirė tė flasin gjatė marrėdhėnieve seksuale. Ata janė tepėr tė heshtur, jo krijues, duke i bėrė partneret tė ndjehen nė siklet. Mos ndoshta situatat erotike kėrkojnė edhe pėrshtatjen e karaktereve tė individėve? Nėse do tė pėrpiqeni tė gjeni njė tė mesme tė artė midis dėshirave tuaja, atėherė ėshtė e sigurt se do tė keni njė akt tė mrekullueshėm seksual.

Rregulat e fjalorit erotik

Po, fjalori erotik ka rregullat e tij. Ēdo shkelje mund tė jetė me pasoja. P.sh. nė momentet qė i drejtoheni partnerit pėrpiquni qė zėri juaj tė jetė sa mė i ėmbėl, sa mė erotik dhe thėnia sa mė e goditur. Pėr tė provuar tingullin e zėrit tuaj, mund tė pėrdorni kasetofonin. Njė mėnyrė tjetėr ėshtė edhe thėnia e fjalėve qė do tė pėrdorni pėrpara pasqyrės.

Kėshtu fitoni besim nė vetvete dhe fjalėt nuk tingėllojnė kaq shokuese.
Gjithashtu ju sugjerohet tė lexoni sa mė shumė letėrsi erotike. Kėtė nė fillim mund ta bėni vetėm por mė pas mund tė lexoni sė bashku me partnerin. Asgjė nuk ėshtė mė seksi se njė femėr plot vetėbesim, e cila di mirė se ēfarė kėrkon dhe qė nuk trembet ti bėjė dėshirat e saj reale.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 42
Join date : 24/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://erotika.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi